Aleš:
K výše uvedeným tipům, jak se bránit funkcionální blbosti při rozhodování, mi přijde užitečné, zmínit ještě několik rad, které jsem úspěšně integroval do vlastního života a z některých se staly i rituály:
- Zjistěte si, kdy jste během dne nejvýkonnější a pokud to jde, na tento čas si plánujte důležitá rozhodnutí. Jestli jste tzv. skřivani, bude to pravděpodobně mezi 8 až 10 hodinou ráno. Pokud sovy, bude to pravděpodobně mezi 20 – 22h. Třeba to máte jinak, čili objevujte.
- K plnému soustředění, které je významnou složkou při efektivním rozhodování, je třeba eliminovat distrakce. Vypněte si všechny notifikace na elektronických zařízeních a pozornost plně věnujte problému, který řešíte. Pokud vám to nejde, použijte aplikace jako Stay focused, které vám pomohou. Užitečná je i práce v intervalech prokládaná přestávkami, jako ve škole. Užitečná aplikace je egg timer.
- V rámci závažných rozhodnutí se ptejte vždy odborníků – a to minimálně 4 a maximálně 7 lidí. Více než 7 názorů by mohlo dojít k situační paralýze.
- Nepoměřujte na misce vah jen co vás to bude stát a kolik vám to přinese, ale zahrňte do rozhodování také náklady obětované příležitosti, a pak teprve porovnávejte možnosti.
- Čtěte, googlujte a ptejte se AI. Problém, který řešíte, již velmi pravděpodobně řešil někdo před vámi. Váš problém může být nevědomá neznalost, tedy ani nevíte, že něco nevíte. To jde dnes bez problémů změnit, jen se potřebujete vhodně ptát sami sebe a také „strojů“. Brzy bude zcela normální, že se lidé budou ptát i umělé inteligence a podle izraelského autora bestselleru 21 rad pro 21. století, Harariho, už několik korporací má AI ve správních radách. Tato umělá inteligence užívá svůj vlastní hlas a spolurozhoduje s lidmi. V kontextu využívání například ChatGPT to bude docela běžná záležitost.
- Předkládejte návrhy svého rozhodnutí nezávislým a nezaujatým lidem, klidně mimo váš obor, ať se vyhnete profesní slepotě.
- Dostanete-li se do stavu, že vás ovládne strach a podlehnete emocím, ptejte se sami sebe, co se mně, týmu, oddělení, firmě může stát nejhoršího?
- Zkuste využít pre-mortem analýzu a udělejte si mentální cvičení. Představte si, že se posunete v čase do budoucnosti a nápad či projekt, pro který jste se rozhodli, nevyšel. Napište krátký příběh, proč nevyšel. Toto vás může přivést na příčiny, kterým můžete zabránit ještě před jejich vznikem.
- Před důležitým rozhodnutím si napište na papír veškeré informace. Zajímavým nástrojem, který zpřehledňuje jsou myšlenkové mapy.
I když už nějaké z výše zmíněných nástrojů využíváte, vždy je zajímavé obohatit váš přístup o něco nového. Věřím, že vám něco z výše zmíněných bodů pomůže činit optimální rozhodnutí a nepodlehnout funkcionální blbosti.
Užili jste si článek? Pokud ano, budeme rádi za sdílení.