Aleš:

V rámci předchozího článku z našeho blogu: Pět klíčových bariér k dalšímu vzdělávání víme, že jednou z bariér dalšího vzdělávání (podle téměř poloviny Čechů, kteří se dalšího vzdělávání neúčasní) má být nedostatek informací o vhodných kurzech a málo vhodných kurzů samotných. 

Za mě osobně je to určitě mýtus, uvádím proto namátkou několik známějších českých i zahraničních platforem, které nabízejí přehršel kurzů s nespočtem témat.

Některé tyto e-learningové platformy nabízí i možnost kurz si vytvořit. Pro školitele na volné noze je to skvělá forma jak sdílet své znalosti, dovednosti a ještě si tím přijít na zajímavou odměnu. 

Pokud by se Vaše společnost rozhodla vydat cestou sdílení informací v rámci učící se organizace, tak zde najdete několik nástrojů a platforem, které vám k tomu mohou pomoci:

Learning Experience Platform – (LXP) je softwarový nástroj, který se používá k vytvoření a správě digitálních učebních obsahů a k usnadnění vzdělávacího procesu. LXP se často používá v korporátním vzdělávání, aby se zlepšila produktivita a výkonnost zaměstnanců.

LXP poskytuje personalizovanou učební zkušenost, která se přizpůsobuje potřebám a preferencím každého jednotlivého uživatele. To znamená, že LXP umožňuje uživatelům vybrat si z různých kurzů a materiálů, aby získali znalosti, které jsou pro ně nejdůležitější.

LXP také často zahrnuje funkce sociálního učení, jako jsou diskusní fóra a spolupráce na projektech, aby se podpořila interakce a sdílení znalostí mezi uživateli.

LXP se často liší od tradičních Learning Management System (LMS), které jsou zaměřeny na správu učebních kurzů a sledování pokroku studentů. LXP je spíše zaměřen na zlepšení uživatelské zkušenosti a podporu neustálého vzdělávání.

Learning Management System (LMS) je softwarová aplikace, která se používá pro správu, organizaci a sledování vzdělávacích kurzů. LMS umožňuje vytvářet, spravovat a distribuovat digitální učební materiály jako jsou prezentace, videa, testy a další. K nejznámějším patří: Moodle, Google Classroom, Canvas

LMS se používá nejen v oblasti korporátního vzdělávání, ale také ve školství a výzkumu. LMS umožňuje spravovat různé typy kurzů, samostatné studijní programy, webináře a další.

Mezi další funkce LMS patří správa registrace na kurzy, sledování a vyhodnocování pokroku studentů, možnost poskytovat feedback.

LMS může být implementován jako samostatná aplikace nebo jako součást většího systému pro správu vzdělávání a rozvoje lidí v organizaci.

Learning System Suite (LSS) je soubor software aplikací, které poskytují integrované a kompletní řešení pro správu vzdělávacích aktivit a procesů v organizaci. Tyto aplikace poskytují možnosti pro vytváření, správu a distribuci digitálních vzdělávacích materiálů, sledování výkonu studentů, automatizaci vzdělávacích procesů a mnoho dalších.

LSS obvykle zahrnují několik aplikací, jako jsou Learning Management System (LMS), Learning Experience Platform (LXP), Authoring Tools, Virtual Classrooms,

Analytics a další, které se integrují a propojují, aby vytvořily integrované a

robustní řešení pro vzdělávání a rozvoj lidí v organizaci.

Mezi příklady LSS patří Cornerstone, SuccessFactors, SumTotal Systems a další. Tyto platformy jsou často využívány v korporátním vzdělávání a umožňují organizacím vytvářet a spravovat vzdělávací programy, sledovat výkon zaměstnanců a analyzovat.

Existuje celá řada nástrojů, platforem a možností, jak microlearning integrovat do vzdělávání vaší organizace bez ohledu na to, zdali jste malí nebo velcí hráči čili můžete zvážit, co se vám hodí z výše či níže zmíněných nástrojů:

Learning Record Store – Watershed
Next Gen Learning Environment – Brightspace
Intelligent Knowledge Discovery – IBM Watson Discovery

Užili jste si článek? Pokud ano, budeme rádi za sdílení.

Vaše komentáře

Napište svůj názor